Jak używać wosków zapachowych?
Jeśli uwielbiasz, gdy w Twoim otoczeniu unosi się piękny zapach i szukasz alternatywy dla świec, koniecznie wypróbuj wosk do kominka. Jak używać tego typu produktów, by pachniały długo, ale nie zbyt intensywnie? Jakich akcesoriów potrzebujesz? Zaletą wosku do kominka jest to, że możesz dowolnie dostosowywać zapach do swoich preferencji. Wystarczy, że ułożysz w specjalnym kominku kostkę odpowiedniej wielkości lub połączysz ze sobą kilka produktów. W ten sposób uzyskasz swoją ulubioną kompozycję i będziesz cieszyć się przyjemnym, idealnie stonowanym aromatem. Z artykułu dowiesz się, czym jest wosk zapachowy, jak używać kominka i w jaki sposób najlepiej go czyścić. Zapraszamy do lektury!
Co to jest wosk zapachowy?
Wyobraź sobie, że po ciężkim dniu siadasz w ulubionym, wygodnym fotelu, a wokół Ciebie unosi się piękny, kwiatowy zapach, który od razu koi Twoje nerwy. Brzmi przyjemnie? Właśnie tak działają woski zapachowe. Różnica między nimi a klasycznymi świecami polega głównie na sposobie użytkowania. Woski zapachowe nie posiadają knotów i nie są umieszczone w szklanych opakowaniach, więc nie da się ich podpalić. Jak więc ich używać? Aby uwolnić aromat, należy zaopatrzyć się w specjalny kominek i podgrzewacz.
Woski zawdzięczają swoje działanie dodatkowi różnorodnych olejków. Warto jednak nie kierować się wyłącznie zapachem, ale również składem – nawet najpiękniejszy aromat może bowiem powodować nieprzyjemne skutki dla zdrowia. Jakie woski wyróżniamy?
Rodzaje wosków zapachowych
Dostępne na rynku produkty zapachowe różnią się przede wszystkim składem. Wyróżniamy wosk:
- rzepakowy,
- sojowy,
- pszczeli,
- palmowy,
- parafinowy,
- kokosowy.
Warto wiedzieć, że najtańsze i najbardziej popularne woski mogą być szkodliwe dla Twojego zdrowia. W sklepach szeroko dostępne są m.in. wyroby z parafiny. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, jakie jest jej pochodzenie.
Wosk parafinowy jest pochodną procesu destylacji ropy naftowej – oznacza to, że podczas spalania dochodzi do wydzielania szkodliwych substancji. Jeśli nie chcesz nabawić się bólu głowy, gardła i złego samopoczucia, zdecydowanie unikaj parafiny. Jej długotrwałe wdychanie może powodować różnego rodzaju dolegliwości, a nawet nowotwory i poważne choroby układu oddechowego.
Dużo lepszym wyborem są naturalne woski zapachowe, np. z rzepaku. Ze względu na to, że nie zawierają sztucznych substancji, możesz używać ich bez obaw o nieprzyjemne skutki. To również świetny wybór dla osób, którym nie jest obojętny stan naszej planety. Pozyskiwanie rzepaku z lokalnych upraw gwarantuje najniższy możliwy ślad węglowy.
Wosk do kominka – jak go używać?
Chcesz zadbać o przyjemny nastrój w domu, ale nie wiesz, jak używać wosku zapachowego? To proste! Aby cieszyć się przyjemnym aromatem, oprócz wosku potrzebujesz kominka i bezzapachowego podgrzewacza. Przygotuj również zapałki lub zapalniczkę.
Jeśli masz wątpliwości, jak używać wosku do kominka, skorzystaj z poniższej instrukcji:
- Rozpakuj wosk i umieść go w kominku.
- Połóż podgrzewacz na dole kominka – pod woskiem.
- Zapal podgrzewacz za pomocą zapałek lub zapalniczki.
I gotowe!
Jeśli używasz kominka po raz pierwszy, może się okazać, że efekt nie do końca Ci odpowiada. Jak używać wosków zapachowych, by nie były zbyt intensywne? Co zrobić, by wzmocnić aromat? Jeżeli chcesz, by zapach był mniej wyczuwalny, po prostu zmniejsz ilość wosku – przed kolejnym użyciem połam kostkę na mniejsze części. Możesz też osiągnąć odwrotny efekt, dokładając więcej kawałków.
Wosk zapachowy do kominka to doskonały wybór dla osób, które lubią eksperymentować. Jak go używać, by osiągnąć jeszcze ciekawsze doznania? Podziel kilka kostek o różnych zapachach na mniejsze kawałki i umieść razem w kominku. W ten sposób stworzysz nowe, oryginalne kompozycje, które sprawią, że atmosfera w Twoim domu będzie niepowtarzalna!
Jak wyczyścić kominek z wosku?
Masz kominek do wosku i chcesz wiedzieć, jak go używać, by zawsze dobrze się prezentował? W tym celu musisz regularnie go czyścić. Najlepiej usuwać wosk za każdym razem, gdy wypali się do końca. W ten sposób unikniesz sytuacji, w której stare i nowe zapachy się ze sobą mieszają. Zadbasz też o estetykę. Poznaj sprawdzone sposoby na to, jak usunąć wosk z kominka.
- Poczekaj do momentu aż wosk trochę wystygnie, ale wciąż będzie miał płynną konsystencję. Usuń go za pomocą ręcznika papierowego.
- W przypadku zastygniętego wosku możesz włożyć kominek do zamrażarki. Po około 15 minutach wyciągnij go i delikatnie podważ wosk. Wcześniej upewnij się jednak, czy kominek nie zniszczy się pod wpływem niskiej temperatury.
- Obrysuj zastygnięty wosk czymś ostrym, np. wykałaczką, a następnie go podważ.
Jak czyścić kominek z resztek wosku? Jeśli któraś z powyższych metod nie była w 100% skuteczna, usuń pozostałości za pomocą ręcznika i ciepłej wody. Dzięki temu kominek będzie wyglądał jak nowy!
Wosk do kominka – podsumowanie
Nie ma lepszego sposobu na stworzenie w domu wyjątkowej atmosfery niż aromatyczne świece lub woski do kominka. Niezależnie od tego, który produkt wolisz, przed zakupem zawsze warto dokładnie sprawdzić jego skład. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że uwalniany zapach nie ma negatywnego wpływu na Twoje zdrowie ani samopoczucie. Korzystanie z wosku zapachowego jest bardzo proste i wymaga tylko kilku akcesoriów – kominka, podgrzewacza i zapałek lub zapalniczki. Wystarczy więc kilka chwil, by Twoja przestrzeń wypełniła się ulubionym aromatem.
Jeśli stawiasz na naturalne, roślinne produkty, koniecznie sprawdź ofertę FLAMQA. Jako producent świec zapachowych z rzepaku gwarantujemy niezapomniane doznania, a także bezpieczeństwo. Nasz wosk nie powoduje bólu głowy ani żadnych innych dolegliwości. Jest też ekologiczny, więc możesz cieszyć się pięknymi kompozycjami zapachowymi bez obaw o swoje zdrowie i wpływ na środowisko. Zapraszamy do zakupów!